zvysovanie energií 2

Zvyšovanie cien energií

Vysoké ceny

Prechádzame ťažkým obdobím a zdražovanie energií v roku 2023 postihne asi určite aj domácnosti. Pokiaľ je pravda, že v roku 2023 postihne domácnosti zdraženie od 100 do 250 eur mesačne, tak sa máme na čo tešiť. Ale spotreba elektrickej energie a plynu bude n roku 2023 klesať.

Elektrina a plyn v roku 2023

Stále je čas na zastavenie zvyšovaniu cien energií, ale kompetentní ľudia ktorý majú riešiť zdražovanie, riešia iba svoje problémy. V roku 2023 regulovaní odberatelia (domácnosti) a neregulovaní odberatelia ( firmy, živnostníci, štátne inštitúcie a pod.) budú pravdepodobne platiť elektrinu o 130% a teplo o 170% viac.  Pre zaujímavosť elektriny máme na Slovensku prebytok a ľudia jednoducho nechápu prudké zdražovanie. Bohužiaľ riadime sa pochybnými svetovými trhmi, ktoré si s cenami energií robia čo chcú.  Neustále vyhováranie sa na pandémiu COVID 19 a vojnu na Ukrajine nemá argumenty. Ceny plynu sú jasné na naše zvláštne prepojenie na jedného odberateľa.

Zraniteľné domácnosti na zdraženie

Najviac postihne zdraženie v domácnosti sociálne slabšie skupiny, ale pri avizovanom zdražovaní od 100 do 250 eur mesačne postihne skoro všetky domácnosti na Slovensku. Príde doba, keď ľudia budú robiť iba na bývanie a potraviny. Spoločnosť sa ešte viac rozdelí na chudobných a bohatých.

Regulácia cien energií

Štát údajne pripravuje niektoré opatrenia na zabezpečenie najmenších dopadov na všetkých odberateľov. Aké budú opatrenia pri súčasných vysokých cenách nikto nevie. Ceny dosiahli maximálne hranice 400 eur za MWh. Prečo sú ceny tak vysoké? Príčiny sú vojna na Ukrajine a zvláštna energetická politika niektorých štátov EÚ.

Spotreba elektrickej energie

Prichádza obdobie, kde domácnosti, spoločnosti a štátne organizácie sa musia naučiť šetriť a optimalizovať spotrebu energií. Napríklad znížením teploty v izbách o 2 °C ušetríte 12% energie na kúrenie, výmene starých spotrebičov za nové s nízkou spotrebou ušetríte až 50% elektriny. EÚ bude musieť nariadiť svojim štátom obmedziť spotrebu energií. Ako bude úspora vyzerať? Znížená teplota v bytoch a domoch, kúpanie vo vani vystrieda rýchla sprcha. Firmy znížia teplotu vo firemných priestoroch a cez leto čiastočne obmedzia klimatizáciu.