energeticka efektivita domu

Energetická efektivita domu

Dom a záhrada

Schopnosť minimalizovať spotrebu energie na chladenie, vykurovanie, osvetlenie a ďalšie účely je energetická efektivita domu. Meria sa často so spôsobmi, ako napríklad hodnotením energetického výkonu domu alebo energetickým certifikátom. Poznáme veľa faktorov, ktoré upresňujú energetickú efektivitu domu:

Izolácia – kvalitná izolácia znižuje únik tepla v zime a udržiava chladnejší vzduch v lete.  Cieľom je znižovať potrebu na chladenie a vykurovanie.  Musíme hlavne v tomto prípade poukázať na izoláciu podkrovia a strechy.

Energetické spotrebiče – používanie spotrebičov s nízkou spotrebou energie ako chladničky, práčky, sušičky prispievajú celkovému zníženiu spotreby energie v domácnosti.

Technológie riadenia a obnoviteľné zdroje energie – inteligentné senzory, termostaty a automatizácia pomôžu efektívne riadiť spotrebu energie. Inštalácia solárnych panelov, veterných turbín alebo využitie geotermálnej energie môže znížiť závislosť domu od tradičných zdrojov energie.

Orientácia domu a dizajn – dobre navrhnutý dom s výhľadom na slnko a veterné podmienky môže využívať prírodne svetlo a teplo. Zníži sa spotreba vykurovania a umelého osvetlenia.

Opravy a údržby – pravidelná údržba domu, ako tesnenie dverí a okien, výmena starých spotrebičov alebo oprava izolácie môže zabezpečiť zlepšenie energetického výkonu.  Kvalitná energetická efektivita domu môže znížiť náklady na energie a prispievať k ochrane životného prostredia, znižovaniu skleníkových plynov.

Izolácia podkrovia

Kompletná izolácia podkrovia je proces izolácie priestoru pod strechou domu alebo budovy, ktorý slúži ako priestor medzi hornou podlahou budovy a strechou.  Miesto býva najčastejšie využívané ako skladovací priestor. Cieľom izolácie podkrovia je zlepšiť energetickú efektivitu domu a minimalizovať tepelné straty. V prípade ak nie je podkrovie správne izolované, teplo sa môže strácať cez strechu a v lete sa môže rýchlejšie zohrievať celý dom. Izolácia podkrovia sa vykonáva rôznymi spôsobmi s použitím izolačných materiálov ako sklolaminátové dosky, expandované polystyrénové dosky, minerálne vlny alebo fúkané izolácie. Fúkane izolácie, ako napríklad fúkaná PUR pena sa používa pre schopnosť jednoducho a efektívne zaplniť aj ťažko dostupné priestory v podkroví, stenách alebo podlahovou krytinou. Správny materiál a dobra technika sú dôležité pre dosiahnutie optimálnej úrovne izolácie. Kvalitná izolácia podkrovia má významný vplyv na energetickú účinnosť budovy, lebo minimalizuje únik tepla cez strechu a zabezpečuje konštantnú teplotu v interiéri.