Skôr ako sa pustíte do rekonštrukcie rodinného domu alebo bytu mali by ste si ju dôkladne naplánovať. Len tak sa môžete vyhnúť problémom, ktoré môžu počas nej nastať. Poradíme vám ako na rekonštrukciu nehnuteľnosti.
Rozsah
Prv ako sa do prác pustíte dobre si ujasnite čo chcete rekonštruovať. Ak ste si kúpili starší byt v pôvodnom stave pravdepodobne bude potrebná rozsiahla rekonštrukcia celého bytu. Pokiaľ sú ale v byte už niektoré časti zrekonštruované, opravené a prerobené nemusíte to prerábať. Pokojne môžete prerobiť len starú kúpeľňu alebo kuchyňu či jednu izbu.
Čas
Rekonštrukcia si vyžaduje dostatok času. Je množstvo vecí, ktoré ju môžu predĺžiť, napríklad len meškajúce dodanie dlažby môže celú prerábku predĺžiť aj o niekoľko dní. Preto je dobré ak máte všetko nakúpené dopredu. Stále ale počítajte aspoň s 1 až 2 dňami navyše.
Financie
Koľko vás bude stáť nový obklad do kúpeľne, dlažba do kuchyne alebo farba na steny si viete vypočítať. Začnite s rekonštrukciou až keď máte financie pokope, prípadne nakúpené všetky podstatné veci na ňu. Nie je nič horšie ako skončiť uprostred prác, lebo vám mešká výplata a vy si nemôžete dokúpiť čo práve potrebujete.
Odborníci
Rekonštrukciu bytu môžete zveriť do rúk firmy. Poviete im čo a ako chcete a necháte prácu na nich. Väčšina ľudí ale robí rekonštrukciu svojpomocne. Nové omietky, položenie plávajúcej podlahy alebo vymaľovanie izby …. ak si na to trúfate hor sa do toho. Na niektoré veci je ale lepšie zavolať odborníkov, hlavne čo sa týka rozvodov elektriny, vody a plynu. Ak bývate v bytovke môžete neodbornou rekonštrukciou urobiť susedom škodu.
Rekonštrukcia je výborný spôsob ako dať staršej nehnuteľnosti nový dizajn. Nezabúdajte ale, že stále ide o starší byt, kde sa môže čokoľvek pokaziť. Nové byty v Bratislave ale aj iných mestách Slovenska netreba rekonštruovať. Hneď ako si takúto novostavbu kúpite môžete sa do nej nasťahovať bez toho aby ste rozmýšľali z čoho a kedy zrekonštruujete.