zdražovanie potravín 2

Zdražovanie potravín

Vysoké ceny

Najdôležitejšie výdavky domácnosti sú potraviny a nápoje. Výrobcom potravín, nápojov stúpajú energie a pohonné hmoty, ktoré si započítavajú do vyšších cien.  Hlavne oleje a tuky.

Inflácia a zvyšovanie cien 2022

Na Slovensku stúpajú ceny potravín ako na svetovej burze ale postupne znižovanie už nikdy nebude. Naše ceny potravín majú iba stúpajúci charakter a prípadná nižšia DPH ničom nepomáha domácnostiam. Inflácia v roku 2022 má hodnotu cez 15 % a v roku 2023 bude mať pravdepodobne len stúpajúci charakter. Nízke platy a vysoké ceny majú za následok začiatok chudoby.

Tuky a oleje

Cena olejov a tukov vyhráva rebríček najvyššieho zdražovania pri potravinách. Cena išla o neuveriteľných 58 % vyššie.  Pestovanie slnečnice a repky olejnej je na Slovensku dosť rozšírené ale cena koncového produktu oleja vo veľkom stúpal.

Chlieb a pečivo

Jeden z výrobkov, ktorý ľudia potrebujú denne nám stúpol neuveriteľnou rýchlosťou. V roku 2022 sa cena zvýšila cez 27 %. Chlieb, pečivo a obilniny tak prudko nezdraželi už 20 rokov.

Mlieko a mliečne výrobky

Mlieko, mliečne výrobky, jogurty, smotany, syr a syrové produkty ako tavené syry, korbáčiky a hermelín si zákazníci zaplatia cez 26 % viac ako minulý rok.

Mäso a vajíčka

Dôležité potraviny ako mäso a vajíčka určite nezabudli na zdražovanie. Za mäso bravčové a kuracie si zaplatíme o 25 % viac.  Cena vajíčok išla na konci roka 2022 hore cez 26 %. Ľudia nebudú mať peniaze na mäso, vajíčka, preto siahnu pre lacné zahraničné náhrady.

Zelenina a ovocie

V obchodoch a trhoviskách si zaplatíme za ovocie a zeleninu o 14 % viac.  Ľudia na dedinách si budú postupne pomáhať pestovaním zeleniny a ovocia.

Vrchol inflácie v roku 2023?

Potraviny a bývanie patria na Slovensku medzi najdrahšie položky v rodinách. Píše sa, že inflácia je na vrchole ale o skutočnosti nevedia ani odborníci.  Čo môže nastať pri stálom prudkom zdražovaní potravín? Ľudia prestanú nakupovať príliš drahé potraviny ako napríklad koláče a pečivo, hovädzie mäso, mliečne výrobky a podobne. Výrobcovia drahých potravín bez pomoci štátu nebudú mať komu predávať potraviny za vysoké ceny.