cena automobilov rastie 2

Cena automobilov nepozná hranice

Vysoké ceny

Prišla doba, keď je nedostatok automobilov a ceny stúpajú nenávratnou rýchlosťou. Kedy skončí zdražovanie? Nikto netuší a ľudia ktorý čakajú na nižšie ceny vozidiel sa asi nedočkajú. Napríklad Škoda Fabia.

Cena vozidiel

Automobilový priemysel sa posúva v novom trende, kde neplatí zákazník náš pán, ale zisky a obraty sú prvoradé. Nových aut je tak málo, že bohatá skupina ľudí si nevie kúpiť nové, drahé auto.  Stredná , nízka skupina ľudí, podľa zarábania si už nemôžu dovoliť kúpiť nové automobily ako pred 2 rokmi.  Automobilky sa vyhovárajú, že nemôžu za zdražovanie. Vyhovárajú sa 2 roky na COVID 19, vojnu na Ukrajine, čipovú krízu, energetickú krízu a rastúcu infláciu.  Údajne životná úroveň v EÚ stúpa, tak rastú ceny za služby a tovary. Len ceny už dávno predbehli našu životnú úroveň.

Bezpečnostné a emisné normy

Nové bezpečnostné, asistenčné a emisné normy nariaďujú výrobcom zabezpečovať vývoj a výrobu nových motorov napríklad elektromotory, ekonomické pohony. Vývoj a výskum automaticky posúva cenu nových vozidiel. Základná výbava auta v roku 2023 zabezpečuje požiadavky 2 roky dozadu prémiovej výbavy.

Škoda Fabia je ľudové auto?

Na nové modely vozidiel do 10 000 eur, už dávno môžete zabudnúť! Škoda Fabia stála v 2010 okolo 8 000 eur a dnes najlacnejšia verziu Fabie nekúpite pod 13 000 eur. Najpredávanejšie a obľúbené Octavie stáli v roku 2010 okolo 14 000 eur, dnes už nekúpite novú Octáviu pod 21 000 eur.  Vyhovárať sa na lepšiu výbavu je zavadzajúce. Ľudia už nebudú mať na takzvané, ľudové autá a budú jazdiť na starších vozidlách. Načo sú nám dráhe, bezpečné a asistenčné autá, keď si ich ľudia nemôžu dovoliť kúpiť a nechajú si staré a málo bezpečné vozidlá!

Motory vozidiel

Automobilový priemysel musí zabezpečiť nové inovácie a výskum efektivity pri výrobe motorov.  Príklad inovácie, kde môžeme poukázať na výrobcov motorov pre celkový priemyselný segment ako šnekové prevodovky a frekvenčné meniče. Spolupráca pri výrobe a vývoji motorov je potrebná alebo nevyhnutná.