výber dlažby a obkladov

Výber dlažby a obkladov

Dom a záhrada

Dlažba a obklady sa používajú hlavne v stavebníctve a interiérovej výzdobe na ochranu a úpravu povrchov v rôznych priestoroch. Obklady sú materiály používané na pokrytie stien. Hlavne v kúpeľni, kuchyni a na fasádach domov. Zabezpečujú ochranu stien pred škvrnami, vlhkosťou a poškodením. Môže ponúkať estetický prvok interiéru alebo exteriéru.  Dlažba ponúka pokrytie podláh v rôznych miestnostiach, ako kúpeľni a kuchyni, vonkajších priestoroch a chodbách ako chodníky alebo terasy.  Dlažba poskytuje rovnomerný a pevný povrch, ktorý je jednoducho udržiavaný a odolný na vlhkosť a opotrebenie. Obidve materiály majú výhody ako jednoduchá údržba, odolnosť proti poškodeniu, schopnosť odolávať vlhkosti.

Použitý materiál

Obklady a dlažba sa vyrábajú z veľa materiálov v závislosti od použitia a účelu na konkrétne prostredie.

Keramika a porcelán – keramické obklady a dlažby sú veľmi bežné. Vyrábajú sa z glazovanej hliny pre rôzne farby, vzory a povrchové úpravy. Odolné sú vlhkosti a majú jednoduchú údržbu. Porcelán má pevnosť a odolnosť.  Porcelán je ideálny pre kuchyne a kúpeľne, miesta s vysokým používaním.

Prírodný kameň a betón – vyrábajú sa z prírodných kameňov, ako mramor, žula, vápenec alebo pieskovec. Sú ťažené a rezané na stanovenú hrúbku a veľkosť.  Betónová dlažba a obklady sú vyrobené z piesku, cementu, vody a štrku.  Používajú sa hlavne na vonkajšie povrchy, ako sú terasy, parkoviská a chodníky. Všetky materiály majú veľa vlastnosti, ako odolnosť proti opotrebeniu alebo vlhkosti, estetický vzhľad a možnosti prispôsobenia sa každému prostrediu.

Gresová dlažba

Dlažba je vyrobená z lisovaného porcelánu. Potom sa používajú aj suroviny kremeň, íly a minerály.   Všetko sa zamieša a formuje do požadovanej podoby, vystavuje sa vysokému teplu a tlaku počas lisovania a pálenia.  Proces vytvára dlažbu mimoriadne pevnú a odolnú.  Poznáme veľa dôvodov, prečo je dlažba žiadaná:

Trvanlivosť a odolnosť – dlažba je veľmi odolná na opotrebenie, vlhkosti a poškriabaniu.

Ľahká údržba – jednoduchá na udržiavanie a čistenie. Nepotrebuje špeciálne ošetrovanie, stačí iba bežné čistenie.

Rôznorodosť dizajnov – dispozícií je veľké množstvo vzorov, farieb a textúr.  Ponúka ľuďom si vybrať najlepšie vyhotovenie podľa návrhu interiéru alebo exteriéru.

Viacúčelové využitie a dostupnosť – použitie vo vonkajších a vnútorných priestoroch. Gresová dlažba ponúka podobný vzhľad za prijateľnú cenu a rôznych rozmeroch.